Blog

Google Görsel Aramaya Story Özelliği Getiriyor


blog details

Mobil ve masaüstündeki Google Görsel Arama’nın güncellemeleri 27 Eylül Perşembe günü kullanıma sunulacak. Gelecek güncellemeler, 24 Eylül’de Google’ın San Francisco’daki 20. yıl dönümü etkinliğinde duyuruldu ve mobil cihazlarda yeni özelliklerin yanı sıra masaüstünde yeni bir kullanıcı ara yüzü de içeriyor.

Mobil cihazlarda Google Görsel Arama Güncellemeleri

Google Görseller'deki Story’ler; Instagram ve Snapchat tarafından popüler hale getirilen ‘story’ kavramına benzeyeceği ve Google Görsel Arama’ya mobil tabanlı olarak geleceği planlanmakta. Bu özelliği hayata geçirebilmek için Google, görsel aramada AMP Story’lerini mobil cihazlarda toplayacak. AMP Story’leri yayıncılar tarafından oluşturulabilecek ve ileriye dönük olarak da Google tarafından kullanılacak. Başlangıç ​​olarak, Google ünlüler ve sporcular gibi önemli kişiler hakkında Story’ler oluşturmaya başlayacak. Diğer platformlardaki Story’lere benzer şekilde, kullanıcılar daha fazla bilgi için dokunabilecekler. Ayrıca web makalelerine de Story’lerden bağlanabilecekler.

Google Lens Desteği

Google Lens desteği de Google Görsel Arama’ya geliyor.  Birçok kullanıcı, hali hazırda özel bir uygulama ve Google Görsel'in bir parçası olarak, Google Lens ile tanışmış olabilir. Google Lens, kullanıcıların telefonlarının kamerasıyla fotoğraf çekerek çevrelerindeki dünya hakkında daha fazla bilgi edinmelerine olanak tanıyor. Bu, bir etkinliğin tarihi hakkında bilgi edinme, bir ürünün fotoğrafını alıp nerede satın alabileceğini öğrenme, bir kişinin evindeki fotoğrafını çekmesi veya daha fazlasını da içerebilir.

Öne Çıkan Videolar

Google, artık bir videonun içeriğini derinlemesine anlayabildiği için, arama sonuçlarında yeni öne çıkan videolar daha kullanışlı görsel içerik sunacak.

Öne çıkan videolar sayesinde, Google bir konu hakkındaki anlayışını alır ve ilgili alt konular için en alakalı videoları görüntülemek üzere kullanır.

Arama sonuçlarında resimlerin etrafında daha fazla bağlam

Bu hafta yayınlanan bir güncelleme ile kullanıcılar, Google'ın, her resmin yayınlandığı web sayfasının başlığını gösteren başlıklar da dahil olmak üzere, resimlere daha fazla bağlam eklediğini görecektir. Google, sayfanın üst kısmında ilgili arama terimlerini de önerir. Google bu ek bağlamı mobil cihazlarda görsel arama ile zaten tanıştırılmıştı. Artık masaüstüne de getiriliyor.