Blog

Instagram’ın Sunduğu Yeni Alışveriş Yöntemi


blog details

Instagram, mümkün olan en iyi kullanıcı sayısına ulaşabilmek için sürekli güncellemeler yapıyor. Kullanıcıların isteklerine en hızı şekilde cevap verebilen ve ihtiyaçlar doğrultusunda adım atmak konusunda uzman olan Instagram, bu kez alışveriş yapmanın yolları konusunda geliştirmeler yapıyor.

Instagram, Alışveriş mağazalarına daha fazla işletme erişimi sunarak ve “Keşfet” bölümünde yeni bir Alışveriş Kanalı'nı test ederek alışveriş olanaklarını genişletiyor. Bu kanalda kullanıcılar, markalar tarafından önerilen alışveriş yapabilecekleri ürünlere kolaylıkla erişim sağlayabiliyor ve yine benzer bir yöntemle doğrudan alışveriş yapma imkanını yakalıyor.

Story'lerde Alışveriş

Story’lerde Alışveriş, ilk olarak geçtiğimiz Haziran ayında sınırlı sayıda işletmenin erişebileceği bir test özelliği olarak tanıtıldı.

Artık Instagram'da alışveriş yapmak için onaylanmış herhangi bir işletmenin, Story’lerde Alışveriş'e erişimi var. Bu özelliğe erişim sayesinde işletmeler, ürün etiketlerini, başka herhangi bir çıkartma türü ekleyebilir. Story görüntüleyen kullanıcılar, bir ürün sayfasını açmak için etikete dokunabilir. Oradan alışveriş yapabilirler. 

Instagram Story’leri, tüketiciler arasında benimsemede hızlı bir büyüme görüyor ve günlük olarak 400 milyondan fazla hesap kullanıyor. İnsanlar, sürükleyici, tam ekran formatı için Story’leri sever ve en çok görüntülenen Story’lerin üçte biri işletmelerden geliyor.

Instagram, markalara bu imkanı tamamen ücretsiz olarak sunuyor.  Bunun sebebi Instagram’da bulunan 25 milyondan fazla işletme hesabını yeni alışveriş modeli ile birlikte sponsorlu reklamlara teşvik etmek diyebiliriz. Çünkü işletmeler alışveriş etiketine kaç kişinin tıkladığını veya görüntülediğini rahatlıkla görebiliyor. Her gün 400 milyon kişinin Story görüntülediğini düşünürsek bunun oldukça cezbedici olacağını da anlayabiliriz.

Yeni Alışveriş Kanalı Keşfet’te

Instagram, markaların ve ürünlerin kullanıcı zevklerine göre kişiselleştirildiği Keşfet’te alışveriş yapmak için yeni bir konu kanalını test ediyor. Kanal, çeşitli iş alanlarındaki alışveriş yayınlarını görüntüleyecek ve onları izlemedikleri yeni işletmelere sunabilecek. Instagram'da alışveriş yapmak için onaylanan tüm işletmeler gibi görünüyor, bu da alışveriş gönderileri yaratıyor, içeriğinin yeni alışveriş kanalında yayınlanmasını sağlayacak. Keşfet’teki alışveriş kanalının test süreci bittikten sonra, önümüzdeki haftalarda global olarak kullanıma sunulacak.