Blog

Mobil Dönüşüm Oranımı Nasıl Arttırırım?


blog details

Bu statüyü duymaktan hala sıkılmadınız mı?

Mobil trafik, 2016 yılında masaüstü trafiğini geride bıraktı ve yalnızca artmaya başladı. Ancak, çoğu reklamveren hala kampanyalarını masaüstü yaklaşımıyla ele alıyor. Öncelikle yapmanız gereken masaüstü için kampanyalarınızı, reklam gruplarınızı ve açılış sayfalarınızı optimize etmelisiniz. Ardından mobil trafiği yanınızda getirmek ile başlayabilirsiniz. Bu artık işe yaramıyor. Mobil kullanıcılar, masaüstü kullanıcılardan çok farklı davranışlara sahiptir. Cihazlar arasında aynı stratejiyi kullanmak uygun değildir, her cihaz için farklı strateji kullanılmalıdır. Dönüşüm oranları, aradığımız reklam türüne göre büyük oranda değişim göstermektedir. Şimdi, mobil hedefli arama ağı reklamlarınızdaki dönüşümleri en üst düzeye çıkarmanın 5 yolunu sıralayalım.

1. Reklam Uzantılarınızı Çeşitlendirin

Site bağlantısı uzantıları, TBM için en çok kullanılan reklam uzantısı türlerinden biridir. Reklam metninizi normal karakter sınırlarından önce genişletmenize ve tek bir açılış sayfası yerine bağlantı tekliflerinizi çeşitlendirmenize izin verir. Ancak bunlar, çoğunlukla tarayıcıların deneyimlerini olumsuz yönde etkilemeden, birden çok sekmeyi kolayca açabilen masaüstü kullanıcılarına göre optimize edilmiştir. Cep telefonu söz konusu olduğunda, daha küçük bir ekran için özel olarak tasarlanmış uzantılar ve telefonla iletişim kurma biçimi gibi ve telefon uzantıları gibi, kullanıcıların reklamınızdan doğruca iş dünyasına ulaşmasını kolaylaştırır.

Mesaj uzantıları sayesinde, web sitenizdeki tüm içeriği okumak zorunda kalmadan, daha fazla bilgi için arama yapanlar mesajınızı gönderebilir. Yani, eylemi gerçekleştiriyorlar mı? Mobil arama Tıklama Oranına geldiğinde standart sorun metin reklamlarından çok daha iyi ve neredeyse telefon uzantıları kadar iyi olduğu yönündedir.

2. Formlarınızı ve Açılış Sayfalarınızı Yeniden Düşünün

İnternette gezinmek her zaman kolay değildir. Mobil reklamları aradığınızda ve tıkladığınızda, genellikle masaüstü için önceliğe sahip olarak optimize edilen, önceki açılış sayfalarını bulursunuz. Mobil reklamlar ve açılış sayfaları için her zaman kendinize “Kullanıcıların dönüşümü veya bizimle iletişim kurması için en uygun yol hangisidir?” diye sormalısınız. Mobil arama yapanların size ulaşması için birden fazla yöntem ekleyebilirsiniz: “Telefon aramaları, kısa mesajlar, canlı sohbet, basit formlar.”

3. “Mikro Anlar” için Optimize Edin

Geçtiğimiz birkaç yıl boyunca, tüketici davranışında inanılmaz değişimler görüldü. İnsanlar akıllı telefonlarını her zamankinden daha fazla kontrol ediyor, arıyorlar ve kullanıyorlar.

Mikro moment nedir?

“Mikro anlar, insanlar bir cihaza bir şeyler öğrenmeye, bir şeyleri keşfetmeye, bir şeyler seyretmeye, bir şeyleri seyretmeye veya bir şeyler satın almaya ihtiyaç duyduklarında, giderek artan şekilde bir akıllı telefona dönüştüklerinde ortaya çıkıyor.” Mikro anların anahtarı, sadece satın alma eylemleri değil. Elbette, bir mikro an, bir ürünü ararken ve birkaç tıklamayla satın alan biri olabilir. Ancak mikro anlar da araştırmaya dayalıdır ve bilgi yönünden zengindir. Mobil tüketiciler çok fazla araştırma yaptığında, bu mikro anları atlamak, satın alma zamanı geldiğinde sizi sıfır marka bilinirliğiyle birlikte bırakır.

4. Hız, Hız ve Daha Fazla Hız

Mobil kullanıcılar, daha sonra değil, şimdi cevapları istiyor. Bir web sayfasının mobil cihazlara yüklenmesi için 20 saniye beklemekten daha rahatsız edici bir şey yoktur ve çoğu insan bunu yapmayacaktır. Google, sitenizin yüklenmesinin üç saniyeden uzun sürmesi durumunda trafiğinizin %53'ünün çıkacağını tespit etmiştir.

Elindeki tek şey bu, üç saniye. Siteniz çok yavaşsa ve kullanıcılar geri dönüyorsa, bu tıklamalarda ve potansiyel satışlarda para harcar.

5. Yalnızca Çağrı Kampanyanızı Optimize Edin

Mobil cihazlar için bir kampanyadaki dönüşümleri en üst düzeye çıkarmak için ilk hareketiniz nedir? Tekliflerinizi 10 kat arttırıyor musunuz? Günlük maksimum bütçenizi 2 kat arttırıyor musunuz? Eğer öyleyse, muhtemelen çok daha az para için tonlarca dönüşüm yakalayabilirsiniz. Daha iyi bir teklif stratejisi kullanarak, yalnızca telefon araması üreten kampanyalarınızı hızla geliştirebilirsiniz.  

  • Yeni güncellemelerle, iki metriğe odaklanmak önemlidir: Mobil dönüşüm oranları anahtar kelime fikirleri sayfa başı teklifi (düşük aralık) : İlk sayfanın en üstünde olmak için ödemeniz gereken en düşük tutar.
  • Sayfa başı teklifi (yüksek aralık) : İlk sayfada ilk iki konumda sıralamak için ödemeniz gereken en yüksek tutar.

Bu metrikler, kampanya yeri hedefleme ve daha fazlası gibi hangi filtrelerin uygulandığınıza bağlı olarak değişecektir. Telefon numaranızı arama yapanların önünde hızlı bir şekilde almak için yalnızca telefon araması üreten kampanyalarınızda normal tekliflerden daha yüksek bir fiyat ile başlamalısınız. Yalnızca telefon araması üreten bir kampanya olduğundan, kalite puanını iyileştirmek için bir açılış sayfasıyla ilgili daha az çalışmanız gerekir. En azından sayfa üstü teklifi (yüksek aralık) ile teklif vermelisiniz. Maliyetlerinizi ve dönüşümlerinizi birkaç gün sonra analiz edip ve oradan ayarlayabilirsiniz. Yüksek tekliflerden başlayarak, en yüksek puanları elde etmenize ve daha sonra, kalite puanlarınızı iyileştirmek için iyi Tıklama Oranı ve dönüşümler oluşturup ardından bu konumları korurken teklifleri düşürmenize olanak tanır.