Blog

Yeni Yılda Yeni Trendler


blog details

Yeni Yılda Yeni Trendler! 2019’da Dijital Nasıl Olacak?

Günümüzde medya ve iletişim çalışmaları geleneksel medya mecraları ve dijital mecraları olarak iki farklı alan olarak inceleyebiliriz. Her ne kadar geleneksel medyanın yeri hala çok önemli olsa da dijital medya büyük bir hızla büyümeye devam ediyor. Teknolojideki meydana gelen önemli gelişmeler, sosyal medyanın bu denli yaygınlaşması dijital medyanın bu kadar hızlı büyümesini etkileyen faktörlerden sadece bazıları. Günümüzde sadece medya mecraları ya da teknolojinin yanında tüketiciler de değişiyor. Tüketici davranışları, satın alma süreçleri, karar süreçleri de bu gelişmelerden etkilenerek değişiyor. Peki tüm bunlarla birlikte, 2018’de geride bıraktığımız bütün dijital kampanyalardan sonra 2019’da dijital pazarlamayı neler bekliyor? Dijital alanda neler trend olacak? Hangi konulara odaklanmamız gerekecek? Hep birlikte 2019 yılında bizleri nelerin beklediğini görelim öyleyse.

  1. Akıllı Ses Teknolojilerinin Değeri Artacak

Son yıllarda konuşma ara yüzleri, anlık dil çeviri uygulamaları ve otomasyon süreçleri sanal asistanların giderek daha yaygın ve kullanışlı olmalarını sağlamıştır. Amazon Alexa, Google Home ve Apple HomePod gibi teknolojiler her gün daha fazla eve girmeyi başarıyor. Yapılan araştırmalar ise bizlere gösteriyor ki kullanıcıların %65’i bu teknolojilerden oldukça memnun ve asistanım olmadan ne yapardım diyorlar.

 Peki bu ses teknolojileri ve iletişim çalışmaları geliştirilirken neleri dikkatte alıyorlar? Ses teknolojileri üzerine bulunan bazı iç görülerden yola çıkarak hem ürünleri geliştiriyorlar hem de bu gelişimler doğrultusunda iletişim çalışmalarını yürütüyorlar. Bu iç görülerden bazıları şöyle:

  • Ses Demek Eylem Demek

İnsanlar bu araçları kullanırken ürünlere komut veriyorlar. “Işıkları kapat”, “aramayı reddet”, “mesaj gönder” gibi talepleri iletiyorlar. Bu yüzden gelişmeler bu talepleri karşılamak üzerine kuruluyor.

  • Ürünlerden sohbet bekleniyor

İnsanların bu ürünlerden talep ettiği bazı komutlar farklı cümleler ile ifade edilebiliyor. Bu yüzden komutlar ürün için çok daha karışık hale gelebiliyor. Ürünlerin ise farklı şekillerde dile getirilen talepleri anlaması gerekiyor.

Bütün bunlara baktığımızda gelecek dönemlerde ses teknolojilerini ve iletişim çalışmalarını çok daha sık göreceğiz gibi duruyor. Bu alanda Amazon Alexa tarafından yapılan çok eğlenceli bir Superbowl reklamı var mevcut. Bu reklam serisini buradan hep beraber izleyebiliriz.

https://www.youtube.com/watch?v=aJETzUVSlNs

  1. İnternet İle Televizyon Başa Baş Olacak

Yazının en başında dijital mecraların hızla büyüdüğünü belirtmiştim. Bu madde beni destekler nitelikte. 2019 yılında artık internetin televizyonu yakalayacağı düşünülüyor. Bu da demek oluyor ki internetten tüketilen içerik ile televizyondan tüketilen içeriklerin aynı seviyeye ulaşacak. Yapılmış bir araştırmanın sonuçları bize şunu gösteriyor; insanlar günde ortalama 2,6 saat internetteki, 45 dakika mobildeki ve 2,7 saat ise televizyondaki içerikleri tüketecek. Bu durumda reklam verenlerin mecralarını seçerken daha dikkatli düşünmesi ve iyi bir strateji yapması gerekiyor.

3)Tek Bir Gerçeklik Kalmayacak; AI & VR Artacak

Artık tüketicilerin istediği iki basit şey var. Birincisi, tüketici marka mesajlarında aktif bir katılımcı olmak istiyor. İkincisi ise, mesajlara bağlı olmak istiyor. Arttırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik ise tüketicilerin bu isteklerini gideriyor ve harika bir marka deneyimi yaşatıyor. Markalar da teknolojinin gücünü hem marka bilinirliği oluşturmada hem de ürünlerin satışında benimsiyorlar. Örneğin IKEA 2016 yılından beri ürün deneyimi yaşatmak adına bu teknolojilerden faydalanıyorlar. Örnek çalışmasını buradan izleyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=5_znFPj5Lis

2019 yılında büyük markalar bu ürün deneyimini en iyi şekilde yaşatabilmek adına bu alana yönelebilir ve bizler de bu çalışmaları çok daha sık izleyebiliriz.

4)Video İçerikler Ve Video Reklamları Yükselmeye Devam Edecek

Sosyal medyadan yapılan canlı yayınlar ya da videolar gibi video reklamları da 2019 yılında yükselmeye devam edecek. Araştırmalara bakarak söyleyebiliriz ki video içerikler internet trafiğinin %85’ini oluşturuyor. Ve rakamlar bize gösteriyor ki bu trendler gelecek yıl hızla artış gösterecek.

Video reklamlardan söz edecek olursak, Instagram’a verilen reklam içeriklerinin %65’i video reklamdı. Bütün bunlardan sonra markaların 2019 yılında video içeriklerine odaklanması gerektiğini söyleyebiliriz.